Technomorous

Kontejnerové databanky

Sdílet: Twitter - Facebook

Vypravil jsem se dnes do Doupěte, kde mám poslední zásobu baterií CR2032, abych vyzkoušel nalezené databanky a translátor.

Databanky z elektrokontejneru

Tři kusy, dva modely. Začněme třeba tím kouskem, který na sobě nese hrdé označení World Translator. Zajímavé je, že se do něj cpou dvě baterie na sebe, nikoliv vedle sebe, také to není zrovna nejtenčí databanka, kterou jsem kdy viděl. Displej je jednořádkový, není ale grafický, nýbrž segmentový, alfanumerický. Funkce lze vidět na tlačítkách vpravo - překlad mezi češtinou, slovenštinou, angličtinou, italštinou, dánštinou, francouzčtinou, švédštinou, finštinou, němčinou, holandštinou, turečtinou, španělštinou, norštinou a něčím, co je nejspíš indonéština.

Nemám tušení, kolik slov tam z každého jazyka je, je ale překvapující, že zebra se ve velkém množství z nich řekne zebra. Dále je obsažen převodník jednotek a měn, hodiny s několika časovými pásmy a telefonní seznam. Displej na pravé straně začíná korodovat, naštěstí ale mimo oblasti s obsahem.

O chlup zajímavější jsou zbylé dva kusy, zjevně jednoho modelu. Displej má zde tři řádky, přičemž horní je pixelový (tedy přesněji složený ze znaků v matici 6x6 pixelů), další dva pouze číselné - segmentové. Funkcí je více - telefonní seznam, poznámky, úkolníček, čas, budík, plánovač, kalendář, kalkulačka a konvertor jednotek. Záznamy lze chránit heslem. To je takový standard, který měly databanky alespoň střední třídy v 90. letech běžně.

Co ale běžné není je jeden drátový komunikační port a dva bezdrátové. Ten drátový je miniaturní jack, opět ne až tak nevídaný, ty bezdrátové jsou ale infradiody a to už databanky běžně nemívaly. Na jednom boku SEND, na druhém RECEIVE a ve všech částech funkcionality, kde lze něco uložit, je funkční tlačítko LINK, v němž je možnost výběru způsobu a směru komunikace. Žel nebyl prostor pro zkoušku - jedné databance nefunguje klávesnice a zatím se mi nepodařilo vyšroubovat všechny šroubky, abych zjistil, zda by nepomohla prostá koupel plošňáčku v isopropanolu.

Všechny tři přírůstky jsem uložil do regálu v doupěti a i když se na tento typ zařízení nijak zvlášť nezaměřuju, stále mám na databanky milé vzpomínky z doby, kdy skutečná výpočetní technika byla pro venkovského školáka nedostupná a tohle mělo klávesnici, displej a paměť...


Jméno
Web
E-Mail
Nejsem stroj
Text komentáře

TOPlist