Technomorous

Večer nad (nejen) kontejnerovým hardwarem (1)

Sdílet: Twitter - Facebook

Rozhodl jsem se desku nedávno nalezenou dát trochu do pořádku a při vhodné konstelaci hvězd z ní třeba i vyrobit nějaký celkově funkční počítač. Nic mi nedělá větší radost, než používat věci, které někdo jiný vyhodil a třeba v Doupěti chybí stabilní počítač, ze kterého by se šlo podívat na web tak, aby netrvalo otevření úvodní stránky Google hodinu.

Po sundání procesorového chladiče se ukázalo, že je osazeno Pentium D 820 z roku 2005, tedy nejhorší z 2.8GHz Pentií D - 2MB L2 cache a neumí ani Enhanced Speed Step, ani VT-x. Mohlo mi to dojít už při první zkoušce, novější a stejně taktovaná Pentia D, tedy 915 a 920, vyrobená 65nm technologií, totiž mají L2 cache dvojnásobnou. K tomu spotřeba 95W, fuj tajksl. Jelikož deska umí i Core2 procesory, vyměnil jsem s radostí netburstového dinosaura za Pentium Dual-Core E2180. Válelo se mi v šuplíku zabalené v alobalu už víc než rok, žere o třetinu méně a na o skoro třetinu nižším taktu je o skoro třetinu rychlejší (Geekbench 2: 2682 versus 2121 bodů). Při zpětné montáži chladiče jsem všiml jednoho detailu - někdo původně zredukoval čtyřpinový konektor ventilátoru na třípinový a ten připojil na čtyřpinový protikus na desce. Otáčky tak byly neustále na maximu, k čemu to mohlo být dobré netuším, deska umí otáčky krásně regulovat o po odpojení této redukce se s novým procesorem ventilátor točí jen tak aby se neřeklo.

Dalším krokem bylo vyhození jednoho gigabajtového a jednoho půlgigabajtového paměťového modulu a jejich nahrazení 4x 512MB kousky. Dva gigabajty RAM pro začátek postačí a je lepší mít paměť v dual-channel režimu, než ji tak nemít - to platilo už v PowerMacintoshi 9600 a platí to stále.

Nabootoval jsem na desce rok a půl staré 32-bitové Lubuntu (novější live médium jsem nenašel), vyzkoušel bash, mc, gcc, Firefox, XpdfReader, emulátor Fuse a další užitečné věci a vše stabilně fungovalo. Chladič určený pro možná dvojnásobné TDP uchladil E2180 na prakticky pokojovou teplotu, jen ve velké zátěži dolezly údaje z lm-sensors na 35 stupňů, počítám že v chladném a teplotně stabilním Doupěti to bude ještě lepší. Nebo toho heatpipe krasavce použiju jinde, ale o tom příště.


Jméno
Web
E-Mail
Nejsem stroj
Text komentáře

TOPlist