Technomorous

CentaurHauls

Sdílet: Twitter - Facebook

Pan JH měl v komentáři k včerejším článku naprostou pravdu: existuje ještě jeden CPUID vendor string, který není jen nudným opakováním zkratky do zblbnutí (tedy vyčerpání 12 bajtů, které jsou k dispozici), a sice CentaurHauls.

Společnost Centaur Technology vznikla v roce 1995 a stála za procesory WinChip, které byly navrženy tak, aby mohly konkurovat Pentiu (a Pentiu MMX) zejména cenou. Z moderních fičur, kterými disponovala konkurence, jako například překlad instrukcí do mikroinstrukcí nebo jejich out-of-order vykonávání, nebylo přítomno nic. Byla to vlastně taková vysoko taktovaná 486 s lepší instrukční sadou. Kromě ceny byly procesory konkurenceschopné ještě výkonem v oblasti integerových operací, jinde byly výrazně pozadu a jejich určení tak bylo jasné - kancelářské počítače - všude jinde se floating point nedostatky projevovaly naplno.

Jak tak postupem času konkurenti Intelu a AMD odpadávali a vývoj se zrychloval, došlo i na Centaur a ten byl v roce 1999 prodán společnosti VIA Technologies. V rámci ní existuje stále, navrhuje například procesory VIA Nano a čas od času na sebe upozorní i něčím větším.

Proč to ale celé píšu? Protože miniaturní desky VIA s procesory C3, C7, Eden či Nano se mi vždycky líbily. I když to jsou obyčejná písíčka, navíc proti konkurenci nevýkonná a s očekávaným specifickým použitím, mají něco do sebe. Ono je jednoduché být Intel když už jste Intel. Být AMD je sice trochu těžší, zvlášť když jste AMD, moc byste chtěli být Intel a furt nejste - pořád to ale jde. Ale být někdo třetí, když drtivá většina zákazníků zná jen ty dva velké, to už musí být peklo. Takže se specializujete třeba na spotřebu, nebo na zmenšování a žijete z toho 0.5 % populace, které to zaujme. Tomu prostě nelze nefandit. Škoda jen, že když jsem včera po přečtení zmiňovaného komentáře v rychlosti prolezl Aukro a našel tam krásnou, pasivně chlazenou, porty nabitou desku s VIA CPU za 199 Kč včetně dopravy, hodil jsem si ji jen do sledovaných. V deset ráno tam už totiž nebyla.


Jméno
Web
E-Mail
Nejsem člověk
Text komentáře

1. Nox (9. ledna 2020, 18:05)
S tema VIA deskama jsi mi pripomel, ze jsem ji kdysi chtel na internet a kancelarinu. A k tomu samozrejme pres port switch a stejny monitor, klavesnici a mys jeste poradne vykonne PC. Bohuzel nez jsem zacal vydelavat, uz to zmizelo a dnesni web taky potrebuje vetsi vykon nez vsechyn druzice NASA, takze nic. Ale krasna vzpominka.

2. JH (9. ledna 2020, 23:06)
Tralalák by měl radost :)

3. JH (9. ledna 2020, 23:15)
Sorry za spam, chtěl jsem něco přidat a ukázal se error 500, ale nevšiml jsem si, že koment se tu objevil prázdný. (asi to způsobily uvozovky? nebo url nebo vykřičník, nevím...)

4. Logout (10. ledna 2020, 7:53)
[2][3] Mám k tomu jen tři poznámky:
1. Nepište Unicode paznaky, nepište Unicode paznaky nebo se z toho ... Error 500.
2. Máš takový zlozvyk hodit pár minut po sobě vícero komentářů, zkus někdy všechno napsat do jednoho, tohle není chat.
3. Kdo je Tralalák a proč by měl radost?

5. Logout (10. ledna 2020, 7:56)
[1] Jak zmizelo? Klasické mini-ITX desky VIA se daly sehnat ještě před pár lety ve většině eshopů. Dneska už pravda běžné desky příliš nedělá, respektive pořád ano, jen jim říká embedded a vyjdou zhruba stejně jako základní i3 i s deskou, ale pořád je to mini-ITX, případně pico-ITX.

6. Nox (10. ledna 2020, 14:55)
[5] Mysleno zmizelo z meho dohledu a asi i zajmu. A ted zase nedavno o tom na nejakem ceskem webu psali. A bohuzel uz si nevzpomenu, kdy to zmizelo z beznych eshopu.

7. JH (10. ledna 2020, 16:56)
[4]
1. Uincode paznak jsem nechtěl napsat záměrně, prostě jsem zkopíroval url na wikipedii a pak chtěl zkopírovat id, co údajně měly early K5 engineering samples (koukněte tam, heslo CPUID). Něco z toho tedy asi unicode mělo, ale nebylo to nikde patrné.

2. Jinak holt jsem se na tu wikipedii podíval až potom, takže spojit to už bylo nemožno.

3. Tralalák je ortodoxní fanda všeho okolo firmy/procesorů VIA, už možná skoro 20 let, pořád to sleduje a takřka všechno o nich ví. Myslel jsem, že ho budeš znát z komentářů na Diit, typicky se tam objeví, pokud je o VIA zmínka. Ale taky míval postranní zájem o jiné úsporné čipy.

TOPlist