Technomorous

Space Imagery

Sdílet: Twitter - Facebook

Když jsem o víkendu uklízel u rodičů své věci, našel jsem mimo jiné staré CD s názvem Space Imagery. Dlouho jsem ho neviděl, ale jelikož to bylo mé asi vůbec první originální datové CD v životě, hned jsem si na něj vzpomněl.

V roce 1998, když jsem měl doma PC s procesorem 80286, jednou 5.25" disketovou mechanikou a mohutným čtyřicetimegabajtovým diskem, jsem si na Invexu pořídil multimediální CD s obrázky z vesmíru od NASA. Bylo ve velké slevě, takže jsem si ho i jako chudý študent mohl dovolit z kapesného, které jsem s sebou dostal - bylo totiž kompletně zavirované virem Doom 2 Death, prohledávajícím pevný disk a likvidujícím veškerý jeho obsah, pokud náhodou našel pirátskou verzi Doom 2. Na dva-osm-šestce jsem Doom neměl ani v jedničkové, ani ve dvojkové ani v pirátské verzi. Pravda, neměl jsem tam ani CD mechaniku, barevné zobrazovadlo nebo vůbec VGA kartu, ale to mě nemohlo zastavit.

Ve škole jsem na místním serveru lomeno učitelském počítači s Windows NT v double speed mechanice z CD kopíroval obrázky po šesti-sedmi na dvě 3.5" diskety, které jsem v té době vlastnil a z těch pak u mamky v práci v počítači vybaveném mechanikami obé velikosti na tři 5.25" diskety. Z nějakého FTP či Gopheru jsem si stáhl utilitu HERCVIEW, která byla public domain a uměla zobrazovat GIFy i na kartách Hercules. Měla více způsobů konverze do dvoubarevného provedení (dither, halftone, ...), uměla zoomovat, prostě výborný nástroj. Párkrát za týden jsem si přinesl dvanáct až patnáct obrázků čistého a nefalšovaného kosmického potěšení.

Space Imagery na Hercules
 kartě

Dnes mi označení full color, hi-res photos přijde úsměvné. Jedná se o skeny z filmového materiálu, většina z nich se pohybuje kolem rozlišení 640x480, ty největší giganty mají v některém z rozměrů přes 1200 bodů, vše ve 256 barvách. Tenkrát to ale bylo něco, strávil jsem celé minuty nastavováním parametrů zobrazení a novým a novým překreslováním.

A i když si to nikdy nemůžete užít tak, jako jsem si to tehdy užil já, rozhodl jsem se obrázky z tohoto CD zpřístupnit, samozřejmě na Gopheru. Kupodivu už z výroby bylo několik obrázků poškozených a několik souborů sice mělo příponu GIF, ale obsahem GIF nebyl. Něco se podařilo opravit, něco bylo třeba smazat, co zůstalo, je online. Tak si to zkuste!


Jméno
Web
E-Mail
Jsem stroj
Text komentáře

1. JH (17. ledna 2020, 15:11)
Jak se ti mimochodem líbí ten ústup optických mechanik z počítačů? Lidi se dneska na ně dívaj jak na největší póvl, samej streaming a digitální downloady... na audio neřeknu, ale na kvalitu filmů pro domácího diváka to má tragickej dopad :(

2. Logout (17. ledna 2020, 15:25)
[1] Já jsem optické mechaniky neměl nikdy až tak v lásce, protože mi přišlo strašně blbé mít médium co jde jen číst a nejde (běžně) psát. Raději jsem měl magnetooptiky a když už optické tak DVD-RAM. Ale ve všech stolních počítačích jsem vždy nějaké CD/DVD/writer měl a dokud budou sloužit zásoby, tak i mít budu (teď to vypadá, že mechanika, kterou mám v desktopu má nějaký zásadní problém při pálení, občas musím připojit USB od HP a pálit na ní, tak asi donesu z Doupěte některou z cca šesti jiných, zapojím a bude).

TOPlist