Technomorous

(Ne)přiměřené technologie

Sdílet: Twitter - Facebook

Velký vezír voltážník na svém diskusním fóru ohlásil zajímavý nápad:
Rozeběhat telnetovou BBS a k ní pořádný retrowebhosting s limitem 360 kB na jednu webovou prezentaci a nutností bezproblémové funkčnosti stránky v Netscape 3. Čím více na pozadí hrajících MIDů, šílených pohyblivých GIFů a strakatých pozadí stránky, tím lépe. Takový rok 1997 na Geocities nebo MujWebu, jen teď, v roce 2020.

Ten retrowebdesign není až taková výzva, třeba takový Technomorous sice přijde v trojkovém Navigatoru o kaskádové styly, jinak je ale zcela funkční - taky to dalo práci. BBS je ale jiná věc. Sám se chystám rozeběhnout BBS už velmi dlouho, takže mu stoprocentně fandím. Jen tedy moje BBS bude čistě vytáčen - už na to mám (nejeden) krásný modem, dvoukanálovou VoIP bránu, Raspberry Pi mi tu stejně běží 24/7, tak už jen najít tak týden volného času a ať se práší za kočárem! Tak jsem si v dobrém rozmaru řekl, že si alespoň udělám rešerši, jak je na tom software pro BBS, tedy ta serverová část. A našel jsem Synchronet.

Znám ho z přelomu století, kdy na něm ještě nějaká ta BBS jela a byl moc fajn. Jenže to byla původní verze pro DOS a OS/2 - mezitím se nám to boužel trochu zešvihlilo. Autor vytvořil komplexní software (a.k.a. moloch), který sice na straně frontendu vypadá skvěle, zdařile evokuje retronálady krásným ANSI výstupem, na straně backendu je to ale neuvěřitelně komplikované a složité. Zapakované zdrojáky mají sice zdánlivě málo - jen 5 MB - ale mezi závislosti patří SDL, SpiderMonkey, Ncurses, a půltuctu dalších. Tudy cesta nepovede.

Úplně nejradši bych něco malého, jednoduchého, v jednom perlovém skriptu. To si to mám napsat?


Jméno
Web
E-Mail
Nejsem stroj
Text komentáře

1. dex (3. února 2020, 21:44)
Napiš si to!

Jak moc trváš na Raspberry?
Já měl dobrou zkušenost s Hermes II a ještě jednodušším Pancake na Macintoshi (i když mi tam nikdo nevolal, musel jsem navštěvovat sám sebe).
Pokud trváš na Raspberry, většina BBS se vyvinula do molochů (o kdysi skvělé Citadel nemluvě), nebylo by tedy nejlepší hodit emulátor Apple II GS a MetalBBS?
("Just un-shrink, configure, & run" - i když s emulátorem to není tak přímočaré, jak bys chtěl).

2. Sledge (3. února 2020, 22:43)
Já věděl, že jsem na něco zapomněl! MIDy hrající na pozadí! :)

3. Logout (4. února 2020, 9:36)
[1] Na Raspberry bych to rád hodil už jen proto, že stejně běží a 99 % času se jen fláká, čekajíc na 21:21, kdy je čas zálohovat webserver. Už tak bude nějakou šťávu konzumovat modem a VoIP gateway, tak ať k tomu ještě není nutné připočítávat další krabici.

4. mike/zeroteam (4. února 2020, 9:53)
Inšpirácia: https://makefrontendshitagain.party/

TOPlist