Technomorous

Retrowebdesign pro začátečníky a středně pokročilé (1)

Sdílet: Twitter - Facebook

Jak ovládnout mistrovství tvorby webových stránek, které budou jako z minulého století?

Jemné umění retrowebdesignu mě provází tak nějak samovolně. Nikdy jsem nepovažoval za nezbytné naučit se moderní javascriptové frameworky či sofistikované techniky HTML5+CSS3. Vím, že svět už je úplně někde jinde, ale já považuju webovou stránku především za hypertextový dokument, ne za plátno pro výstřední koderské kreace, nejsem a nikdy ani zcela nebudu smířen s tím, že v moderním browseru musím věnovat více úsilí tomu, aby se některé části webů stránek nevykonávaly, než aby se tak stalo.

Proto je třeba plátek, který právě čtete, psán v HTML 4.01 Transitional (rok 1999) a CSS zbytečně nebrousí do vod dvojky či trojky, je to poctivé CSS1. Tak, jak jej můžete vidět v aktuální verzi Chrome, Firefoxu či Edge víceméně vypadá i v Netscape Navigatoru 4.x nebo Internet Exploreru 5.x, ačkoliv samozřejmě jemné nuance tu jsou. Plně použitelný je i v browserech starších - třeba v Netscape 3, textových - Links, lynx, a zcela alternativních a mimózních - v Voyageru na QNX nebo mobilní Opeře na Psionu, jen tam všude vypadá jinak.

Chcete-li dělat stránky tak aby to byl retrowebdesign, můžete si vybrat ze tří levelů:

  1. Dělat stránky tak, aby vypadaly jako stránky z minulého století.
  2. Dělat stránky tak, aby se každému na první pohled hned vybavilo to nejhorší peklo, které se na webu dalo v minulém století najít.
  3. Dělat stránky tak, aby to byly stránky z minulého století.

Levely 1 je nejjednodušší. Pokud vám jde jen o vzhled a je vám vlastně úplně jedno, co je vespod a že to dost možná ani nepůjde na starých počítačích otevřít, stačí si sehnat nějakou retro šablonu do WordPressu, případně si nějakou vytvořit. Existuje toho dostatek, stačí googlit, nebudu tu dělat nikomu reklamu. Klidně si ale můžete nadesignovat web tak, že bude vypadat jako TurboVision (ne)blahé paměti, proč ne?

Level 2 je, když chcete vrátit zpět ty hrůzy, které se děly na webech různých webových pokustónů. Hrála tam hudba, animovalo se padesát GIFů, jezdil text tam a zpět, sněžilo, po stránce běhala kočka a nešlo zmáčknout pravé tlačítko myši. Naprostým základem tady je nainstalovat i do nějakého emulátoru nebo na funkční retropísíčko Windows 98 a do něj dobový FrontPage nebo Word. To, co tam zvládnete nadesignova metodou WYSIWYG, dá prohlížeči i dnes zabrat. Pak už jen stačí projít stránky jako Make Frontend Shit Again, které minule doporučoval mike/zeroteam, případně cokoliv z tohoto webu odkázaného a metodou pokus-omyl kopírovat ty kusy, o kterých si myslíte, že mají na starosti požadovanou funkcionalitu. Dělali to tak tenkrát všichni, správný web musel náhodně střídat malá a velká písmena uvnitř HTML tagů podle toho, odkud byl zrovna ten kus kódu okopírován, musely tam být nic nedělající nesmysly a vše muselo být tak složité a divné, jak to jen šlo. Protože jen tak se poznal nadšenec, který sice o podstatě webu věděl houbeles, ale věděl že tohle je médium budoucnosti a chce na něm být hned teď.

Level 3 pak je úplně jiná liga. Dostaneme se k ní příště.


Jméno
Web
E-Mail
Nejsem stroj
Text komentáře

1. Svišť Phill (5. února 2020, 20:40)
Správný tvůrce webu se pozná ještě podle toho, že má na stránkách napsáno "Optimalizováno pro Microsoft Internet Explorer 5 a rozlišení 800x600"

2. jh (6. února 2020, 0:12)
Poslední stránku, kterou jsem v životě kdy udělal (nepočítám po ní prostě jen použitou html syntax v nějakým příspěvku někde a tak), jsem spáchal ve FrontPage co bylo v balíku MS Office 2000 :D

3. Bubák (6. února 2020, 1:38)
Dodatek k 1.
Správný tvůrce webů má na stránkách také jezdící text a minimálně dva animované GIFy, rotující zavináč a maníka se sbíječkou.

4. faraon (6. února 2020, 18:14)
Tak to bych možná mohl aspirovat na správného tvůrce webů, i když k dokonalosti to má ještě dost daleko: mmm.webz.cz :-D

TOPlist