Technomorous

Retrowebdesign pro začátečníky a středně pokročilé (2)

Sdílet: Twitter - Facebook

Chcete-li dělat stránky tak, aby to opravdu byly stránky jako z minulého století a to v dobrém slova smyslu, potřebujete k tomu tři věci:

  1. Přemýšlet o nich stenjně jako v minulém století.
  2. Dělat je pomocí technologií dostupných v minulém století.
  3. Testovat je pomocí technologií dostupných v minulém století.
Vezměme to od podlahy střechy začátku:

Hypertext je jeden z nejlepších vynálezů počítačové éry. Elektronické dokumenty před ním byly samy o sobě byly jen digitální napodobeninou dokumentů papírových. Tvořil je převážně text, s rozvojem techniky se přidalo i pěkné formátování a obrázky, ale výsledek furt vypadal jako stránka vytržená z knížky či časopisu, jen jste si při jejím čtení kazili oči ještě více než dříve, zírajíce do svítícího, blikajícího monitoru místo na papír. A pak někdo vymyslel hypertext. Už nebylo třeba hledat pod čarou, co znamená poznámka 27, pak jít do nejbližší knihovny půjčit si knihu z poznámky 27 odkázanou, následně v ní hledat ty části, které se poznámky 27 týkaly a po dvou týdnech snažení zapomenout, proč vás vlastně poznámka 27 původně zaujala. Teď bylo možno provázat mezi sebou části různých dokumentů tak, že stačilo kliknout a ocitli jste se tam, kam jste se chtěli tematicky dostat, ačkoliv má každý dokument jiného autora, jiný rok vzniku či třeba jiný žánr. To byla panečku revoluce!

Jen aby nedošlo k mýlce - hypertext existoval dávno před WWW a HTML, vzpomeňme za všechny skvělý ST Guide na Atari ST a kompatibilních či ještě skvělejší HyperCard na Apple IIGS a Macintoshi. WWW ale přidalo další dimenzi. WWW je hypertext neomezený na jeden počítač - WWW je hypertext, kterému je jedno, že z vysvětlení pojmu z dokumentu uloženého v USA a čteného v Evropě je v jiném dokumentu a ten se nachází v Asii. WWW to dokonce nejen že je jedno, WWW je na tom založeno!

A právě tohle je druh myšlení, který musíte přijmout, chcete-li udělat opravdu dobrý web v duchu devadesátých let. Web totiž původně nebyl aplikační platformou, na které je možné udělat v nějakých jiných jazycích cokoliv. Web byl hypertextovým prostorem HTML dokumentů zesíťovaných napříč zeměkoulí, který navázal na prostor TXT souborů na disketách v papírových krabičkách. Tedy jasná mocná věc z budoucnosti.

A až tenhle pocit správně zažijete, tak se vraťte pro pokračování.


Jméno
Web
E-Mail
Jsem člověk
Text komentáře

1. Bubák (6. února 2020, 23:35)
Nezapomínat na obrázkové klikací mapy.

TOPlist