Technomorous

Retrowebdesign pro začátečníky a středně pokročilé (3)

Sdílet: Twitter - Facebook

Co použít k tvorbě stránek á la dvacáté století? Zcela nepřekvapivě poradím: to co ve dvacátém století používali již staří Řekové.

Rozhodněte se nejdříve dobře, kam až chcete zajít. Jestli chcete, aby bylo možné poslat magnetooptický disk s vaší stránkou strojem času přímo do NeXTu Tima Bernerse-Lee a on tam vše korektně zobrazil, budete to mít těžké. Pokud se ale spokojíte s tím, že by se váš web správně načetl náhodně vybranému brouzdalovi z roku 1997, máte vyhráno. Tou dobou totiž na svět přišlo HTML 3.2, které je dostatečně moderní, aby se v něm dalo něco rozumného vytvořit a zároveň dostatečně podporované napříč platformami.

Aby nedošlo k mýlce: HTML 2 a starší jsou plně použitelné hypertextové jazyky a mají i některé pěkné vlastnosti, v novějších verzích zrušené, ale například neuměly sdělit, v jaké znakové sadě je obsah stránky. Původní RFC 1866 z roku 1994 to nespecifikuje, RFC 2077 to sice v lednu 1997 vyjasnilo, o měsíc později však dorazilo trojkové HTML a bylo to stejně už jedno.

V té době byly kromě již majoritních MS Windows živé i platformy Mac (68k, PowerPC), Sun (SPARC), SGI (MIPS), IBM AIX (POWER, PowerPC), Amiga (68k, PowerPC), Atari ST/TT/Falcon (68k), BeOS (PowerPC, x86), na vzestupu byl Linux, začínaly i další unixové klony a již brzy dorazily první výkonná PDA a handheldy. Troufnu si říct, že prohlížeče s implementací HTML 3.2 se z těchto platforem dočkala většina, ne-li všechny. Jazyk v sobě totiž zaintegroval jak tagy pro strukturu dokumentu, tak pro jeho formát a vzhled celé stránky i její obsah se tak řídil jediným dokumentem. To bylo časem prohlášeno za problematické, vznikly kaskádové styly (CSS), formát se od obsahu oddělil nejen souborem ale i jazykem a právě tady podpora na alternativních, minoritních či komunitou tažených platformách začala skomírat. Nové tagy z HTML4 byly ještě v roce 1999 leckde doplněny, CSS1 či CSS2 a pak i moderní JavaScript už ale málokde.

Rok 1997 je relativně bezpečný cíl i z hlediska obrázkových formátů, které můžete do stránky vložit. Ještě pár let předtím byste byli omezeni na GIF: JPEG sice existoval už na podzim 1992, ale trochu masovějšího rozšíření se dočkal až po roce 1995; PNG pak bylo nové úplně, dorazilo v říjnu 1996 a někteří ho pořádně neuměli podporovat ještě o deset let později.

Obrázky mě přivádí k zásadní věci, k barvám na webových stránkách. Ještě v polovině devadesátých let nemálo domácích uživatelů fungovalo v 256 barvách a těch 256 barev bylo systém od systému jiných. W3C tak nejdříve definovalo šestnáct bezpečných barev, které odpovídaly VGA paletě na PC a následně se rozšířila praxe tzv. web-safe colors, u nichž údajně hrozilo nejmenší riziko, že budou na počítačových s osmibitovým barevným zobrazováním ditherovány. Vždycky jsem měl pocit, že to je k ničemu, ale trend to byl a pokud chcete dělat věci jako tenkrát, měli byste se ho držet!

Tak si v tom HTML 3.2 něco pěkného napište a příště to otestujeme.

Jméno
Web
E-Mail
Nejsem stroj
Text komentáře

1. Bubák (9. února 2020, 12:07)
Plná podpora PMN u Exploreru přišla až u IE8.
IE7 nesprávně interpretoval gama chunk. Starší verze IE měly problém s průsvitnými PNG. Plnou průsvitnost, jakou má GIF, zvládaly starší IE bez problémů.

Grafiky uměly zobzazit 256 barev z 16 miliónové barevné palety, takže šlo zobrazit jakýkoliv 256 barevný obrázek. Problém nastal, pokud bylo několik obrázků s různými barevnými obrázky na stránce.

2. Logout (9. února 2020, 14:17)
[1] IE8 = 2009, tedy deset a více let od uvedení standardu, nekecal jsem!

A co se grafiky týká, tak ano - grafiky uměly 256 barev z milionové palety, ale nejsem si vědom toho, že by třeba Windows plynule měnily paletu, natož v jednom jediném běžícím programu. Pokud vím, paleta byla fixní pro celý systém.

MacOS to v té době uměl tak nějak napůl - když se pustil program s vlastní paletou, tak se ostatní programy, které nebyly na popředí, se barevně rozhodily a když se do nich člověk přepl, tak se zas srovnaly. Na Windows jsem nic podobného neviděl.

Ostatně stejné je to s tím 16-barevným režimem na VGA. Tam jdou také barvy předefinovávat z širší palety a nikdo to nedělá, Windows mají 16 barev a v nich se zobrazuje vše...

TOPlist