Technomorous

Retrowebdesign pro začátečníky a středně pokročilé (4)

Sdílet: Twitter - Facebook

Jak testovat, že váš pokus o web z minulého století správně funguje? Ideálně v prohlížečích z minulého století a na počítačích z minulého století, v nouzi nejhorší postačí ovšem i emulátor.

Za zlatou střední cestu se dá považovat Netscape Navigator 3. Je akorát tak z té správné doby, aby uměl HTML 3.2 a existoval pro kdejakou platformu. A ačkoliv jeho kód nebyl na všech platformách úplně stejný - například verze pro Windows má v seznamu kódování UTF-8, nicméně nejde vybrat, verze pro Mac vůbec UTF-8 nenabízí a verze pro komerční Unixy prý UTF-8 nejen měla, ale i uměla - samotné webové stránky kreslí všude skoro stejně. Odladit si vše na něm má proto největší smysl, třeba Internet Explorer existoval také pro Unix, Mac i Windows, ale jsou to tři různé programy, postavené na třech různých jádrech a společný je jen název.

TM na Macintoshi v NN3

Jak sami vidíte, třeba Technomorous v Netscape 3 na Macintoshi v zásadě funguje. Web nijak extrémně netrpí ditheringem do 256 barev, čeština v ISO-8859-2 je zobrazena bez potíží (český MacOS 8.1), jen jsem se v konkrétním článku dopustil školácké chyby a dal do něj mapku v PNG, které pro NN3 neexistuje.

Pravý fineschmecker by ale neskončil na půli cesty. Před Netscape tu byla celá fůra browserů a odvážíte-li se psát své retrostránky v HTML1 či HTML2, pak budete hledat prohlížeče jako ViolaWWW, Mosaic či MidasWWW. Není úplně jednoduché něco z toho spustit v moderním světě čtyřiašedesátibitových systémů, ale nevybrali jsme si lehkou cestu, ne? Pak už jen stačí mít na jednom monitoru dokumentaci správné verzi HTML, na druhém obyčejný textový editor a na třetím prohlížeč. Vůbec nevadí, když ty monitory budou mít jen 640x480, tenkrát tomu taky tak bylo.

A to je vše. Teď už můžete jít a dělat stránky, jako by byl rok 1997.


Jméno
Web
E-Mail
Nejsem člověk
Text komentáře

1. TheMrKocour (9. února 2020, 12:53)
Zcela náhodou čtu tenhle článek právě pod českým MacOS 8.1.
Jen browser mám "moderní" iCab 2.9 a Technomorous je vidět krásně tak jak má být.
Smutné je, že tohle je jediná možnost jak mít na Amize web CSS

TOPlist