Technomorous

Něco dělat, týden 6/2020

Sdílet: Twitter - Facebook

Bylo to tento týden opravdu hodně softwarové, ale také to bylo stručnější, protože oba softwarové úkoly, které jsem před sebe postavil, nebyly zrovna z těch jednodušších:

  • V loňském roce jsem se rozhodl vyměnit Dropbox za něco jiného. Něco ideálně open-source, pořádně multiplatformního a hlavně bez nutnosti použití cizí infrastruktury. Dropbox mi nejdříve odřízl podporu pro PowerPC Mac, což mě sice před dvěma lety přestalo trápit, nicméně hned pak přišlo omezení podpory souborových systémů na Linuxu - prakticky zůstalo podporováno pouze Ext4, takže jsem musel skoro všude přesunout obsah /home někam pryč, přeformátovat disk a zase vše vracet. Nu a nakonec završili míru mé trpělivosti omezením na pouhá tři zařízení, kdo chce víc, musí platit.
    Po delším váhání mezi Resilio Sync a Syncthing jsem nakonec vybral druhé jmenované, protože je skutečně otevřené a jako takové má podporu na více platformách, včetně PowerPC Linuxu a to ve variantách ppc32, ppc64le i ppc64be. Podpora různých ARM desek, běžných písíček a mainstreamových mobilních platforem je samozřejmostí. Zatím syncuju desktop, webserver a Raspberry Pi2, brzy přidám i terénní notebook a mobil a Dropbox půjde definitivně z domu.
  • Už dlouho chci zrušit svůj účet na Bloggeru. Před pár lety jsem kvůli tomu zrušil blog MB Maniax, teď jsem se rozhodl přesunout k sobě na server blog viva PowerPC. Nechci ale už ani náhodou živit na svém serveru další CMS závislé na databázi, takže jsem dlouho váhal, co vlastně použiju. Zaujal mě wiki+blog systém OddMuse, psaný Alexem Schröderem v Perlu. Prakticky celý leden jsem četl dokumentaci, experimentoval s ním u sebe na serveru, tvořil pro něj kaskádový styl a nakonec došel k tomu, že si úplně stejně můžu dopsat blogovací modul do LionWiki, kterou už minimálně deset let používám. Jsem tak nějak v polovině, na viva PowerPC můžete sledovat můj progress.

Jelikož to je jen jeden a půl dokončeného úkolu, zůstává i příští týden softwarový. Ostatně druhá várka ISA karet se na Aukru prodala za zhruba třetinu ceny té první, takže motivace k testingu dalšího PC harampádí poněkud klesla. I tak asi pár komponent vyzkouším, protože konto Blackbird chci dovršit ještě v prvním pololetí 2020 a vítězství je už na dohled!


Jméno
Web
E-Mail
Jsem stroj
Text komentáře

1. sweet (12. února 2020, 6:58)
Zkoušel jsem Syncthing několikrát, i včera večer a nejsem asi schopen pochopit a přijmout jeho filozofii sdílení. Nejdřív propojit zařízení, každý s každým. A pak zase znovu nastavit sdílení složky, každý s každým. Resilio je sice komerční, ale jde na to trochu jinak. Prostě kde nastavím stejný klíč, tam se to začne synchronizovat.

2. Logout (13. února 2020, 11:23)
[1] Všechny zařízení syncuju vůči serveru, nepotřebuju na nic "každý s každým" u Dropboxu jsem to měl taky tak - jen málokdy jsem použil sync po lokální LAN, takže to bylo jedno. Tudíž jsem všechny přidal jen na server a na každém zařízení jsem přidal jen ten server. Kdyby se server podělal, mám data ještě na všech počítačích, pořídím server nový, dám tam data a zas to nastavím jen takhle.

Nastavování složek je proti dropboxu krok navíc, ale můžu si díky tomu vybrat, co se má syncovat kam - třeba na tablet nebudu cpát celých 20 GB dat co jsem předtím měl v Dropboxu, když tam je celkem jen 36 GB volných. Syncuju tak jen něco.

Mně to celkem vyhovuje, navíc prostě Resilio nemá ty PPC binárky, což vzhledem k brzkému přechodu na PPC pro mě znamená konec...

TOPlist