Technomorous

Pravěké paralely

Sdílet: Twitter - Facebook

Mezi tímhle a minulým pravěkem jsou velmi zajímavé paralely na straně jedné a neméně interesantní rozdíly na straně druhé. Dovolte nejdříve malé, přehledné, tabulkové srovnání:

HTC SnapZTE Blade C
Rok20092013
CPUQualcomm, single-core 528 MHzMediatek, dual-core 1 GHz
RAM192 MB512 MB
Úložiště256 MB4 GB
Displej2.1", 320x2404", 800x480
Foťák2 megapixely2 megapixely
Rozměry116.5x61.5x12 mm124x64x11mm
OSWindows Mobile 6.1Android 4.1

Jak sami vidíte, i přes čtyřletý rozdíl jsou si telefony podobné rozměry či foťákem. Papírově by mělo být ZTE zhruba čtyřikrát rychlejší, než HTC, ale při běžném používání působí zhruba stejně rychhle, holt Android není žádný rychlík. Pomalé to ale není, jen to nepůsobí o tolik rychleji, než uvádí prostá specifikace.

Oba přístroje mají společnou i podporu pouze GSM a 3G sítí. Tehdy mi absence LTE nevadila, protože jsem ho neměl ani na telefonu, který jsem Snapem dočasně nahrazoval, dnes mě to dovádí k šílenství. Ne, že bych snad potřeboval tak rychlá data, ale 3G je u nás pokryto úplně tragicky - ve čtvrmilionovém krajském městě vejdete z ulice do budovy a jste na pouhém GSM/EDGE. Děs.

Stejně jako na Snapu, ani na Blade dnes nenačtu původním browserem mnoho webů. U Snapu to bylo způsobeno tím, že původním browserem byla retardovaná mobilní verze Internet Exploreru, u Blade za to může HTTPS, které se nám díky Google krásně rozšířilo a jehož moderní šifrovací methody šest let starý webkitový prohlížeč neovládá. Jako v roce 2014, je i dnes řešení jednoduché: Opera Mini. Je to i jediné řešení pro přístup k sociálním sítím, protože z nativních klientů si s dnešní verzí API nerozumí žádný. I tohle jsem už zažil na Snapu. Také doinstalování kombinace Jabber klient + Total Commander mi něco připomnělo.

Snap na tom byl ovšem před pěti lety hůře hned ve dvou pro mě podstatných oblastech, v nichž Blade problém nemá: WhatsApp a Geocaching. Ani pro jedno nebyla funkční aplikace - pro první nikdy, pro druhé pár let. Na Blade obé funguje skvěle, WhatsApp stále Android 4.1 podporuje a pro Geocaching je tu C:Geo, taktéž na historickém čtyřkovém Androidu zcela funkční.

Odkládám ZTE zpět do šuplíku, nový telefon dorazil a já mířím k novým, nepoznaným zítřkům. Ale o tom třeba zítra.


Jméno
Web
E-Mail
Nejsem stroj
Text komentáře

TOPlist