Technomorous

Chmurné banánové vize čili Mobil pro rok 2020

Sdílet: Twitter - Facebook

Nadějný mobilní systém KaiOS pro tlačítkové telefony už nikdy nedostane žádnou aktualizaci. Společnost HMD oy, která takové telefony pod licencovanou značkou Nokia vyrábí, bude muset brzy vyhlásit úpadek. A samotné Nokii nezbude, než se po desetiletích práce s jemnou mikroelektronikou zas vrátit k výrobě barevných holínek. Jak to vím?

Nokia 8110 4G

Protože jsem si pořídil Nokii 8110 4G alias reinkarnovaný Banán. A všichni víte, jak to dopadá s technologiemi, které si vyberu, pořídím a oblíbím.

Už už jsem byl rozhodnut pořídit si iPhone. Brzy má přijít nová variace na téma iPhone SE a kdyby náhodou nestála za moc, tak bych se hecnul a pořídil si iPhone 11 Pro, protože se mi líbí jeho rozměry a protože ta díra místo pravé šestky dole už tam je čtyři roky, tak by tam ještě rok taky vydržela. Ale pak jsem si řekl, že nějaký takový iPhone si můžu pořídit kdykoliv, kdežto tlačítkový telefon s Linuxem jen teď - kdoví, jestli za pár let bude ještě platforma existovat, až budou všichni po celém světě mít na levné dotykáče.

KaiOS umí WhatsApp, telefonovat, posílat SMSky a s trochou dobré vůle na něm půjdou i číst maily a sledovat rodinný kalendář. Více jsem nežádal ani vloni, když jsem chvilku používal BB Classic. Takže to půjde.

Jak dlouho to půjde fakt nevím a za 999 korun je mi to i celkem jedno. Za pár měsíců to bude dvacet let, co jsem si pořídil první mobil. Tenhle je můj dvaadvacátý. Přes dvacet měsíců to se mnou vydržely dva mobily v první dekádě a dva mobily ve druhé, s dalšími třemi jsem se znal přes rok. Z tohoto sedmera byly dva dotykové, čtyři tlačítkové a jeden uměl obojí. Nic tedy není ani zárukou úspěchu, ani zárukou neúspěchu, vždycky chci, aby to bylo na dlouho a jen málokdy je. Nu co, takový je život - Xiaomi byl zrovna docela držák, ale už je pryč. Vítej, Banáne!


Jméno
Web
E-Mail
Jsem stroj
Text komentáře

1. Pavel Bureš (12. února 2020, 18:38)
Proč zrovna banán? Měl jsem ho a tlačítka nic moc. Dle recenzí jsou na tom ty nové Nokie s Kai OS lépe, alespoň co se týče kvality ovládacích prvků.

2. Svišť Phill (12. února 2020, 19:27)
Už se těším na mobilní recenzi, která půjde až na dřeň. Prostě hluboko pod banánovou slupku.

3. melsoft (12. února 2020, 19:49)
Podařilo se ti rootnout nějakou novější verzi FW nebo ti přišla s tou prastarou jako jsme přehrávali mě na Bytefestu?

4. Logout (12. února 2020, 20:22)
[1] Protože Tough je velká cihla a Flip má zase hrozně obří tlačítka na klávesnici, která nemusím. Navíc mají o chlup novější OS, kde je sice opraven bug s velkými písmeny v prediktivním zadávání, ale zas je tam bug jiný - nabízená slova se řadí nesmyslně, například po zmáčknutí 62 je "na" až někde na osmém místě, až po šesti a více písmenných slovech. Banán je kus od kusu. Bral jsem dva, vybral lepší a druhý dnes vrátil. Měl vadný pixel a viklavé klávesy, tenhle je OK a píše se na něm dobře. Jo a samozřejmě cena 999 versus 2500 a více za novější modely. Kdyby existoval na našem trhu klasický "candybar" nebo se tu prodával čínský QWERTY model, neváhal bych.

[3] Záměrně jsem nerootoval, budu psát recenzi, tak ať je to stock.

5. pol (12. února 2020, 22:02)
telefon telefonuje. nove telefony pripominaju rozne poznamky. a ked to chceme cele zozlozitit, tak sa to pojebe :)

6. O (13. února 2020, 0:38)
No fuj, tisícovku za mobil, ten dnešní marnotratnej svět :)
Já sem řešil, jestli mám ekologicky nechat opravit Lenovo K6 (ne Note/Power) s ojetým USB, které dá vždycky enormní úsilí přinutit k nabíjení, asi by to taky v servisu stálo tisícovku ne-li víc (za kterou se asi stejnej dá sehnat z bazaru). Tak asi spíš zůstanu u Windows Phone, kterej pořád funguje, i když ho všechno včetně whatscypu opustilo.

7. Vetvicka (14. února 2020, 1:21)
Jsem zvědavej na hodnocení. Cca měsíc jsem měl tu čest, ale rychlost reakcí KaiOS (systému přeju úspěch) a ovládání mi zážitek zkazilo.

8. Logout (14. února 2020, 8:12)
[7] Jo, rychlost. KaiOS build 12, který je na telefonu jako výchozí je fakt lemra, build 14, který jsem Melsoftovi (pokud si dobře pamatuju) při odemykání systému na Banán dával vloni v říjnu na tom byl o dost lépe as aktuálním buildem 17 nemám z hlediska rychlosti nejmenší problém. A na Nokii Flip aktuální build 21 je na tom zas o kus lépe.
A z hlediska ovládání je vidět, že to dost ohýbají výrobci. Banán a Flip mají každý jiná tlačítka, jiné ovládání a třeba ty čínské exotiky jsou zas jiné. Já si zvykl rychle a třeba flipová tlačítka navíc by mi spíš překážela. Naopak připojení Bluetooth sluchátek by chtělo předělat, to jr peklo...

9. Macek333 (14. února 2020, 15:09)
Ahoj, má ten banán ucházející přehrávač hudby? Ucházející ve smyslu, že umí aspoň playlisty a k jejich tvorbě není nutné vysokoškolské vzdělání :-)
To, jestli lze hudbu aspoň hledat dle názvu už asi nepůjde, nicméně čím blíž Symbianu, tím více bych to ocenil :-)

10. Logout (15. února 2020, 16:27)
[9] Obávám se, že tomu je přesně naopak - přehrávač umí vyhledávat dle názvu alba, jména interpreta nebo názvu skladby, tvořit playlisty ale neumí.

TOPlist